نکاتی برای مراقبت از خودرو در تابستان

دمای بالای هوای تابستان می‌تواند به هر فردی یا جسمی حتی خودرو شما آسیب برساند. هر خودرویی هر قدر هم که مقاوم باشد، تا حدی می‌تواند گرما را تحمل کند و در مقابل حد زیادی از حرارت هوا دوام نخواهد آورد و در نهایت از کار می‌ایستد.

در این مطلب قصد داریم نکاتی را یادآور شویم که با رعایت آنها در طول تابستان مشکلی برای خودروی شما پیش نخواهد آمد :

مطمئن شوید که باتری خودروی شما برای دماهای بالا مناسب است

مشکل باتری معمولا در زمستان اتفاق نمی‌افتد. در حقیقت گرمای تابستان می‌تواند اثر منفی‌تری نسبت به سرمای زمستان بر روی باتری داشته باشد، زیرا گرما و لرزش دو دشمن اصلی سلامت باتری هستند که در نهایت منجر به معیوب شدن آن و از کار افتادنش می‌شوند.

از آنجایی که در مورد گرما کار چندانی نمیتوان کرد، بهتر است مراقب چاله‌ها و دست اندازها باشیم تا لرزش کمتری به بدنه و در نهایت باتری خودرو وارد شود.

رسوب هایی که دور پایانه‌های باتری جمع می‌شوند را پاک  کنید و مطمئن شوید که گیره‌های روی باتری کاملا در جای خود محکم هستند و با پوشش کامل درب، از تبخیر شدن مایع باتری جلوگیری می‌کنند.

اگر از عمر باتری شما بیشتر از 3 سال می‌گذرد، بهتر است با مراجعه به یک باتری ساز سلامت آن را چک کنید و کم کم به فکر تعویض آن باشید.

موتور خودرو را خنک نگه دارید

سیستم خنک کننه از موتور در برابر بیش از حد داغ شدن محافظت می‌کند و به همین علت باید مداوم آن را چک کرد و از سطح مایع درون رادیاتور مطمئن شد. ترکیب 50/50 آب و مایع خنک کننده از برندی که سازنده خودروی شما توصیه کرده است را برای رادیاتور استفاده کنید.

تایرها را به اندازه کافی پرباد نگه دارید

رانندگی با تایرهای کم باد منجر به داغ شدن بیش از حد تایرها و افزایش احتمال ترکین آنها خواهد شد. مخصوصا اگر در جاده ای با دمای هوا بسیار بالا در حال حرکت باشید.

حداقل ماهی یکبار فشار باد تایرها را چک کنید و برای اینکه نتیجه دقیقتر باشد، ترجیحا این کار را مانی انجام دهید که تایر سرد است. سعی کنید همیشه از توصیه‌های یاد شده در مورد فشار باد تایر که در دفترچه راهنما خودروی شما آمده است، پیروی کنید.

سطح مایعات درون خودرو را چک کنید

بسیاری از مایعات موتور هم روان کننده هستند و هم با کمک به خارج کردن گرما از اطراف اجزای مهم درون موتور، به عنوان خنک کننده نیز عمل می‌کنند. زمانی که سطح مایع پایین باشد، اثر خنک کنندگی کاهش یافته و این باعث افزایش احتمال جوش آوردن خودرو خواهد شد.

تمام مایعات درون خودرو شامل روغن موتور، روغن ترمز، روغن گیربکس و … را دوره‌ای چک کنید تا مطمئن شوید در سطح مناسبی قرار دارند. اگر سطح هرکدام از مایعات پایین باشد و نیاز به پر کردن آن باشد، حتما از همان نوعی استفاده کنید که در دفترچه راهنما خودرو به آن توصیه شده است.

فضای مناسبی را برای رانندگی خود بسازید

در زمان گرمای شدید تابستان، سیستم تهویه هوا در خودرو چیزی فراتر از یک قابلیت تشریفاتی در خودرو خواهد بود. این سیستم خستگی راننده را از بین می‌برد و این نکته نقش مهمی را در هوشیاری راننده و امنیت وسیله نقلیه ایفا می ‌کند.

اگر احساس کردید که سیستم تهویه هوای خودرو مانند قبل به خوبی کار نمی‌کند، ممکن است دلیل آن پایین آمدن سطح گاز کولر یا ایراد دیگری بشاد. بهتر است در این حالت خودرو را نزد یک مکانیک مجرب ببرید تا با بررسی علت کارکرد ضعیف سیستم تهیوه، از فشار آمدن به این سیستم بر اثر نقص فنی نیز جلوگیری شود.

علاوه بر این اگر خودروی شما فیلتر هوای اتاق دارد، حتما آن را کنترل و در صورت نیاز تعویض کنید تا مطمئن شوید حداکثر جریان هوا و خنک کنندگی آن در ماه های گرم تابستان در خودرو فعال است.

برای خرابی‌های تابستانی آماده باشید

اگر تمام نکات یاد شده را هم رعایت کنید، باز ممکن است خرابی تابستانی برای شما هم اتفاق بیفتد. به همین علت به رانندگان توصیه می‌شود تا همیشه جعبه کاملی از ابزار ضروری را همراه خود داشته باشند، این جعبه باید شامل یک بطری آب، جعبه کمک ‌‌های اولیه، غذای فاسد نشدنی، کابل جامپر، چراغ قوه با باتری اضافی، علامت خطر جاده‌ای، چند آچار و یک بطری 1 لیتری از روغن مصرف خودرو باشد.

امیداریم با رعایت نکات بالا و رانندگی ایمن، تابستان خاطره انگیری را در کنار خانواده خود سپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *